
03.04.2012
У.Б.Н.: gandzya.org.ua
Звершилося. 31 березня в львівському драматичному театрі ім.Марії Заньковецької вперше за два роки(!) відбулася вистава Галини Тельнюк «У.Б.Н.» («Український буржуазний націоналіст»). Вперше з початку правління Януковича. Вперше.
Напевно, всі, хто бачив цю виставу, хочуть знати, хто прототипи головних героїв. Бо ж недарма йдеться про зраду сина і друзів, недарма примарний «закордон» чомусь знаходиться поверхом вище за потойбіччя.
Ця тема буде актуальною завжди, бо з часом не змінюється кількість зрадників. Одні йдуть – інші приходять. Але деякі репліки говорили і про сучасність у фактах: в діалозі депутата Івана та Зенона (головного героя) частково йдеться і про «сирні війни» України з Росією, і про…вбивство Оксани Макар.
Войовничі фрази «А завтра на Москву – вперед!»,
«Хто сам не здох, того ми задавили»,
«Що він[син] за шмат гнилої ковбаси і депутатство нас з тобою[батьків] продасть!»
змінює намагання зрадників «перетягти» на свій бік головного героя
(«Нахрєн ти їй[Україні] здався?»),
переплітаючись із лірикою («А жар-птиці ночами за зорями мчать…а жар-птиці під ранок під вікнами сплять…»).

Як відрізнити швидкоплинні моменти життя від випадків, які вперто повторюються і стають глобальними? Про це та інше розповіла Галина Тельнюк:
- Чи всі образи у виставі є збірними? Можливо, існують їхні прототипи?
- Це не публіцистична вистава і немає образів, повністю «змальованих» з конкретних людей. Просто багато хто себе впізнав. Та й до сьогодні багато людей шукають тих прототипів… Непотрібні пошуки продовжується, але це радує, бо викликає більший резонанс.
Хоча… я рада, що вже менше шукають ті «дулі в кишені». Залишаються просто образи, знайомі, напевно, кожному.
- Згадки про сучасність були внесені Вами, чи це ідея виконавців ролей?
- Я навіть не здогадувалася про цю імпровізацію. Коли вкінці вистави ми співали «Покритку», стало аж якось не по собі, так слова перегукуються з недавнім…спаленням. Все повторюється – від життя окремих людей до подій цілої країни. Це особливість театру – сцена стає своєрідною політичною трибуною, де актори можуть говорити. Не переповідати завчені тексти, а саме говорити, відчувати розуміння глядачів.
- Чи змінилася зацікавленість глядача, наповненість залу?
- Не дуже, але тішуся, що та зацікавленість є. Добре, що поставили нарешті цю виставу, хоч обійшлося не без допомоги Федора Стригуна. Тільки невідомо коли буде наступна вистава…
«У.Б.Н.». Текст – Галина Тельнюк, музика – Леся Тельнюк, акомпанемент – гурт «Всяк випадок», актори: Федір Стригун, Таїсія Литвиненко, Ярослав Кіргач, Євген Федорченко, Надія Шепетюк, Богдан Козак, Олександр Норчук, Ірина Швайківська.
Потреба в історичній пам’яті – кожен із нас.
3 квітня 2012 року
Фото: Юрій Дворник